Wiedza o czakrach związana jest z wierzeniami ezoteryków oraz religii, takich jak hinduizm oraz buddyzm tantryczny. Znajomość tego tematu wykorzystywana jest również przez joginów, bioenergoterapeutów oraz terapeutów reiki stosujących różne techniki rozwoju wewnętrznego. Czakry są to osobiste ośrodki energetyczne, które rozmieszczone są w ciele człowieka wzdłuż osi kręgosłupa. Każdy z tych ośrodków odbiera odpowiednią dla siebie energię, magazynuje ją i nią promieniuje. Różne rodzaje energii są niezbędne do zapewnienia harmonijnego i zrównoważonego życia człowieka. Rozwój tych ośrodków prowadzi do uzyskania wewnętrznej równowagi i ostatecznie do duchowego wyzwolenia.

Lokalizacja czakr i ich główne funkcje

Najczęściej zwraca się uwagę na siedem czakr głównych. Każdej z nich odpowiada inna lokalizacja, odmienny kolor oraz różne sfery życia. Wyróżnia się czakry: Korony, Trzeciego Oka, Gardła, Serca, Splotu słonecznego, Sakralną i Podstawy. Przypisuje się im odpowiednio następujące kolory: fioletowy, indygo, jasnoniebieski, zielony, żółty, pomarańczowy oraz czerwony.
Czakra korony zlokalizowana jest nieco ponad szczytem głowy i odpowiada za całościowe myślenie oraz zdolności paranormalne.
W okolicach czoła, nieco nad brwiami umiejscowiona jest czakra Trzeciego Oka odzwierciedlająca intuicję, zdolności analityczne i percepcję pozazmysłową.
Za samoekspresję i mowę odpowiedzialna jest czakra Gardła znajdująca się w okolicach grdyki. Takie uczucia jak miłość, poświęcenie, współczucie i zdolność do uzdrawiania to domena czakry Serca, która mieści się na wysokości płuc.
Czakra splotu słonecznego umiejscowiona w okolicach pępka decyduje o naszych ambicjach, funkcjach mentalnych oraz zdolności do robienia kariery.
Za nasze emocje, seksualność i zdolności artystyczne odpowiada czakra Sakralna zlokalizowana około 3 cm poniżej pępka.
O tym jak bardzo kierujemy się w życiu instynktem oraz jakie są nasze zdolności do przetrwania i zapewnienia bezpieczeństwa decyduje usytuowana w dolnej części kręgosłupa czakra Podstawy.

Jak odblokować czakry?

Niektórym osobom trudno jest zaznać w życiu wewnętrznej harmonii. Czują się zagubieni, nie potrafią odnaleźć w życiu swojego celu i sensu. Mają wrażenie, że całe ich życie przebiega w sposób niewłaściwy, co jest oczywistym źródłem wszelkich frustracji, zagubienia, braku optymizmu i niechęci. Takie sytuacje zdarzają się, gdy czakry z rozmaitych powodów, głównie za sprawą nieprzyjemnych doznań życiowych zostają zablokowane lub uszkodzone. Aby doprowadzić do prawidłowego przepływu energii w czakrach oraz w celu poprawienia ich ogólnego stanu należy przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Nie wszystkie osoby jednak potrafią, szczególnie w trudnych chwilach, wskrzesić w sobie potrzebną silną wolę i w takich przypadkach konieczna może być zewnętrzna pomoc. Na ratunek przyjść mogą różnego typu czakroterapie wykonywane przez doświadczonych energoterapeutów, dzięki którym możliwy jest powrót do wewnętrznej równowagi bez stosowania leków.